23 лютого у Верховній Раді України народні обранці можуть проголосувати за ліквідацію діяльності Чернігівської міської ради. Про це у своєму Телеграм-каналі та на сторінці у Фейсбук написав секретар міськради Олександр Ломако.
Звернення Чернігівської міської ради до Верховної Ради України
Займатися життям та розвитком Чернігова повинна обрана міськрада, забезпечувати його оборону – призначена військова адміністрація
Президент України Указом від 7 лютого 2023 року створив Чернігівську міську військову адміністрацію після відповідного подання Обласної військової адміністрації.
Чернігівська міська рада з розумінням ставиться до створення міської військової адміністрації та щиро заявляє про готовність сприяти їй в питаннях посилення безпеки та оборони міста.
Водночас, в місті ефективно функціонує діюча місцева влада, обрана чернігівцями на чергових виборах; сформований виконавчий комітет; депутати регулярно збираються на сесії; ухвалені бюджет міста та програми розвитку; ведуться роботи по відновленню міста, що сильно постраждало внаслідок російської агресії. Міська влада працює, місто живе та відновлюється.
В зв'язку з цим вважаємо, що ініціатива окремих політиків наділити Постановою Верховної Ради створену адміністрацію повноваженнями міської ради та її виконавчого комітету є виключно політичним, а не безпековим рішенням.
Аргументи щодо необхідності повної передачі повноважень керування містом від обраної міської ради до військової адміністрації не витримують жодної критики.
В момент наступу російських загарбників на Чернігів міської військової адміністрації не існувало. Як і під час облоги Чернігова; під час обстрілів, темряви, холоду та сотень смертей та похорон; під час, коли чернігівці дали гідну відсіч ворогу, а місто було назване Героєм… військової адміністрації не існувало.
Проте, коли Чернігів почав відбудовуватись та відновлюватись, адміністрація з’явилась.
Призначення адміністрації замість обраної людьми міськради - це політичне рішення, яке буде різко негативно сприйняте громадою міста, як її приниження та міжнародними партнерами України, як акт знищення місцевого самоврядування та остаточного згортання децентралізації.
Рішення про припинення функцій Чернігівської міської ради та її виконавчого комітету негативно вплине на уже досягнуті домовленості та підписані меморандуми з міжнародними партнерами, які були досягнуті місцевою владою з метою залучення коштів на відновлення міста. Станом на 20 лютого мова йде про близько 2 млрд гривень.
Силами громади вже залучено міжнародну підтримку в медичну галузь, відбудову об’єктів інфраструктури та будівництво тимчасового житла. Перебуває на стадії підписання Меморандум Чернігівської міської ради з Компанією ТОВ «Роквул Україна» на орієнтовну суму 23 млн євро для будівництва житлових будинків на 410 квартир та дитячого садочка на 200 місць з подальшою передачею у комунальну власність громади.
Є домовленості про залучення понад 118 млн грн на реконструкцію насосних станцій та систем повітрязабезпечення каналізаційних очисних споруд міста. Крім того, є напрацювання в галузі теплоенергетики, освіти та медицини. Під час особистої зустрічі з керівником та представнками ТОВ «МІАМОТО ІНТЕРНЕШНЛ» досягнуто домовленності про співпрацю. На першому етапі мова йшла про 23,5 млн дол США у відновлення пошкодженого або знищеного житла та інфраструктури.
На жаль, більшість партнерів вже заявляють про необхідність перегляду або призупинення стосунків до відновлення роботи повноважної міської ради в разі наділення міської військової адміністрації додатковими повноваженнями. Міжнародним партнерам зрозумілий принцип стратегічної співпраці з муніципалітетом, а не з призначеною на час дії військового стану тимчасової адміністрації, яку не обирали люди.
Крім того, місто активно розвиває міжнародну співпрацю. Заключені нові партнерства з містами Франції, Польщі, Німеччини, Фінляндії. Угоди про співпрацю мають бути підписані в травні-червні 2023 року. Ведуться перемовини з містами з Швеції, США та Великої Британії. В результаті припинення повноважень міської ради вони будуть скасовані або перенесені. Громада втратить можливість залучати досвід та міжнародну допомогу по лінії міст-партнерів.
Влада міста працює над розробкою стратегії розвитку Чернігова «Стійке місто» спільно з громадськими організаціями, дизайнерським бюро «Yakusha Studio of Live Design & Architecture» та з залученням архітекторів з Франції. Звісно, ця робота буде зупинена та продовжиться лише після повернення до роботи обраної людьми місцевої влади. Громада втратить час та можливості залучати кошти для реалізації стратегії розвитку.
Передача повноважень від міської ради до міської військової адміністрації по суті призводить до втрати статусу обраними депутатами міської ради. Це негативно вплине на зворотній зв‘язок між виконавчою владою та людьми, який забезпечували депутати роботою в округах та озвученням запитів під час пленарних засідань міської ради. Таке рішення, це по суті ліквідація всієї законообраної влади в Чернігові.
Міська влада готова до конструктивної співпраці в усіх напрямках, що пов‘язані з захистом та обороноздатністю Чернігова. Водночас, обрана 300-тисячним містом рада має продовжити працювати, як правочинний орган місцевого самоврядування, в тому числі, над виконанням доручень наших виборців, які делегували нам повноваження та відповідальність.
В березні 1623 року Чернігів отримав Магдебурзьке право. Саме з цієї дати бере відлік самоврядування міста. Його ліквідація рівно 400 років потому не піде на користь ані центральній владі, ані громаді міста. Знищувати демократію та місцеве самоврядування, прикриваючись військовим станом – недопустимо.
Ми закликаємо народних депутатів України не голосувати за наділення Чернігівської міської військової адміністрації повноваженнями міської ради та її виконавчого комітету.
Міська рада має займатися життєзабезпеченням міста, військова адміністрація – його захистом та безпекою. Лише такий баланс унеможливить порушення прав чернігівців та збереже цінності, за які сьогодні бореться Україна: свободу та демократію.
Чернігів був і лишається Північним форпостом України. Ми готові і надалі спільно з центральною владою та ЗСУ працювати для наближення нашої Перемоги.
Чернігів – місто різних партійних прапорів. Цим відрізняється демократія від диктатури. Але об’єднує нас усіх єдиний прапор – синьо-жовтий прапор України! Саме тому місто живе і працює. Саме тому Україна переможе.